اعتماد: اتحاديه انجمن هاي علمي دانشجويان باستان شناسي دانشگاه هاي کشور، ائتلاف ملي حاميان ميراث اصفهان و ديده بان يادگارهاي فرهنگي و طبيعي ايران بيانيه يي را درباره ماجراي سرقت بخشي از سنگ هاي تخت جمشيد توسط يک ديپلمات کره يي منتشر کردند.

در قسمت هايي از اين بيانيه آمده است؛ «چند روز پيش، اين خبر که بعد مورد تاييد چند رسانه قرار گرفت، پخش شد که از محموله همراه يک تبعه خارجي در فرودگاه شيراز تکه يي از سنگ نگاره هاي تخت جمشيد کشف شده است.

بر پايه اعلام برخي منابع، مقام اين شخص دبير سوم سفارت کره جنوبي در ايران بوده و او قصد داشته است شيء مزبور را در پوشش کالسکه کودک از فرودگاه شيراز خارج کند که توسط مسوولان ذي ربط، شيء از کالسکه کودک کشف و ضبط شد، اما فرد يادشده آزاد و از اعلام نظر رسمي نيز خودداري شد.»

سخنگوي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در گفت وگو با يکي از خبرگزاري ها يادآور شد؛ «فرد مورد نظر عنوان کرده است «من نمي دانستم، اين شيء ارزش تاريخي داشته، همين طور از اين سنگ خوشم آمده بود و مي خواستم با خود ببرم» که اين موضوع در تقابل کامل با نحوه خارج کردن شيء يادشده قرار دارد.

قاچاق اشياي تاريخي يکي از جرائم مهم به شمار مي رود و طبق روال عادي با قاچاقچيان آن به شدت برخورد مي شود، هرچند نگراني هايي هم درباره چگونگي برخورد با سران مافياي قاچاق يادگارهاي فرهنگي وجود دارد. در واقع قاچاق اشياي عتيقه در سيستم قضايي کشور با توجه به حساسيت هاي فرهنگي ايرانيان، به خصوص در سال هاي اخير، جرمي نيست که با اظهار بي اطلاعي متهم از آن، گذشت شود.

آنچه در سامانه قضايي کشور مرسوم است، اين است که پليس و يگان هاي حفاظتي ضابط هستند و وظيفه آنها دستگيري متهم و تحويل او به مقامات ذي صلاح است و عدم برخورد پليس فرودگاه شيراز با فرد يادشده و عدم دستگيري و ارجاع فرد به مقامات قضايي جهت رسيدگي درباره صحت ادعاي او مبني بر بي اطلاعي از ارزش شيء مزبور، هرچند برخورداري فرد مورد نظر از مصونيت سياسي را تاييد مي کند، اما نمي تواند توجيهي منطقي باشد، چراکه وزارت امور خارجه کشور بايد در برابر اين توهين به ملت و فرهنگ ايران، سفير کشور مربوطه را براي پاسخگويي احضار کند يا اقدامي براي اخراج آن عنصر نامطلوب صورت دهد، هرچند دستگاه خارجه آن کشور، خود اعلام کرده باشد قصد فراخواني فرد خاطي را داشته است. در پايان ضمن اشاره به اينکه اقدام ماموران انتظامي و امنيتي که با جسارت فراوان و بدون در نظر گرفتن ديپلمات بودن فرد خاطي يا تصور مصونيت قضايي او، شجاعانه اقدام به بازرسي و توقيف شي ء يادشده کردند، جاي تقدير و تشکر دارد، بايد گفت آنچه نياز آن احساس مي شود، برخورد قاطع با چنين افراد خاطي است که گمان مي کنند به صرف داشتن مقامي مي توانند به غارت فرهنگ و تمدن ملتي بپردازند. ما مصرانه خواستار رسيدگي به اين موضوع هستيم تا شأن ملت و دولت ايران حفظ شود.»  

تاريخ : | | نویسنده : vandish |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.